Marketing Tech

Медичний застосунок: фінансові та репутаційні перспективи для сфери охорони здоров’я

Medychnyi zastosunok: finansovi ta reputatsiini perspektyvy dlia sfery okhorony zdorovia

Після появи COVID-19 у системі охорони здоров’я відбулися численні фундаментальні зміни. Серед них швидке впровадження віртуальних медичних послуг, збільшення участі пацієнтів у прийнятті рішень, більша увага до аналітики даних і глобальне зростання профілактичної медицини.

Першим кроком до успішного просування медичних послуг в інтернеті є створення швидкого, інформативного та зручного вебсайту. Важливо, щоб сайт був орієнтованим на потреби користувача в умовах цифрової взаємодії: мав чітку навігацію та надавав вичерпну інформацію про послуги.

Другим — створення максимально заповнених профілів в соціальних мережах. Для України найчастіше використовується зв’язка Meta — Instagram і Facebook. За бажанням і за наявністю вільного бюджету її можна доповнити YouTube, Telegram, Viber, Linkedin тощо. На Х (Twitter) на тлі подій 2023 року, коли бренди з іменем анулюють в ньому свої рекламні бюджети, краще не витрачатись.

Правильно оформлений вебсайт і профілі в соціальних мережах допомагають створити навколо медичного бренду ореол професіоналізму та надійності. Регулярна публікація цінної інформації (статей, підказок, відео, інфографіки тощо) дає змогу демонструвати знання та експертність. Онлайн-присутність дає змогу зберігати постійний контакт із пацієнтами поза годинами роботи. З-поміж іншого — відповідати на запитання, надавати поради, реагувати на скарги або позитивні відгуки. А це підвищує рівень задоволеності клієнта та вірогідність того, що він вибере саме послуги вашого медичного бренду вперше, вдруге, втретє…

Третім кроком є впровадження програмного забезпечення для медичного планування — створення мобільного застосунку. Саме це найбільш ідеально вписується в концепцію трансформації галузі.

Що дає створення мобільного застосунку

Програми для планування / запису на консультації (особливо ті, які мають зворотний зв’язок) дають змогу побудувати простішу комунікацію між пацієнтом і лікарем, і навпаки. Допомагають краще задовольнити щораз вищий попит на лікування та потребу його орієнтованості на пацієнта. 

Адже мобільний застосунок медичного закладу та онлайн-кабінет надають пацієнтам зручний доступ до медичних послуг та їхньої особистої інформації. Вони спрощують запис на консультацію та нагадують про них, а також про необхідність профілактичних оглядів. Крім того, медичний застосунок сприяє ефективному управлінню клінікою, даючи змогу пацієнтам та лікарям ефективно використовувати свій час. А ще онлайн-кабінет підвищує рівень довіри до клініки та забезпечує надійний захист конфіденційної інформації.

Тенденції, можливості та прогнози ринку мобільних застосунків mHealth

mHealth (мобільне здоров’я) — це розділ технології, що розвивається на перетині медицини та мобільних технологій. Цей сегмент ринку постійно розширюється та вдосконалюється, з огляду на великий попит на здоров’я та бажання людей бути більш інформованими та відповідальними за нього.

Зростання світового ринку мобільного здоров’я, 2016–2025 років
Зростання світового ринку мобільного здоров’я, 2016–2025 років (джерело Statistа)

Медичні застосунки, що використовують передові технології, стають важливим інструментом для покращення доступності діагностики та моніторингу здоров’я. Перспективи цього ринку вражають своєю динамікою та потенціалом.

Ринок мобільних додатків для здоров’я в Україні розвивається швидкими темпами.

Далі хочемо познайомити вас із п’ятьма найпопулярнішими медичними застосунками за підсумками 2023 року.

Медичний онлайн-сервіс Helsi 

Це інформаційна платформа, що допомагає українцям здобути всі необхідні медичні послуги з дивану. Ці послуги включають — пошук лікаря та запис до нього, онлайн-консультації з лікарями, замовлення ліків зі знижкою, запис на вакцинацію, нагадування про консультацію, збереження медичної інформації (декларації, результати аналізів, плани лікування, рецепти на ліки тощо). Має зручний для використання інтерфейс. Для пошуку лікаря треба зайти в застосунок, вибрати вкладку «Пошук», ввести спеціалізацію лікаря та натиснути кнопку «Шукати».

Medychnyi onlain-servis Helsi

Застосунок TacticMedAid 

Це повний довідник з адаптованою версією протоколу TCCC-AMS для військових та протоколу STOP THE BLEED для цивільних. Дії, описані в застосунку є домедичною допомогою та не вимагають від рятівника наявності медичної освіти. Ви можете швидко дізнатися: як зупинити кровотечу, що робити під час зупинки серця чи у разі втрати свідомості в мирних умовах і на полі бою. TacticMedAid доступний для завантаження у Google Play та App Store.

Zastosunok TacticMedAid

Медична система MISU

Це система моніторингу здоров’я, розроблена на базі смартфона та смартдевайса. Допомагає стежити за здоров’ям користувача в режимі 24/7. Застосунок робить прогнози на основі інформації пацієнта завдяки унікальним алгоритмам та Big Data. Аналізуючи показники й передаючи інформацію лікарю, система створює прогноз за 1–2 тижні про можливі критичні стани. Сумісна з Apple Watch.

Медична система MISU

Застосунок HealUA

Це мобільний застосунок, де українські лікарі можуть набувати експертної допомоги від своїх колег зі всього світу. Необхідно створити запит з описом медичного випадку, а інші лікарі знаходять запити, за якими вони спеціалізуються. Консультації відбуваються в чаті або за допомогою аудіо- чи відеозв’язку.

Zastosunok HealUA

Мобільний застосунок mojeIKP

Безплатний застосунок, розроблений Міністерством здоров’я для українців у Польщі. З його допомогою можна здобути доступ до деяких медичних послуг та медичних документів. Наприклад, електронне направлення до лікаря та е-рецепт на ліки, встановити нагадування про час приймання ліків, зв’язатися зі швидкою допомогою, знайти необхідні номери телефонів лікарів та лікарень. Функція «Порятунок» має інструкцію з надання першої допомоги. Застосунок доступний польською, англійською та українською мовами для Google Play та App Store.

Далі хочемо докладніше зупинитися на важливості й етапах створення мобільного застосунку для медичних закладів.

Мобільний застосунок для медичних закладів — це цифровий інструмент, який може бути використаний для покращення взаємодії з пацієнтами, підвищення їхньої задоволеності та збільшення ефективності роботи організації.

Важливим етапом у створенні застосунку для медичної клініки є аналіз потреб і цільової аудиторії. 

Цей процес містить такі ключові аспекти:

 • Визначення очікувань пацієнтів.
 • Необхідність і переваги для лікарів та клініки.

Детальний аналіз цих аспектів надає можливість точно визначити функціонал, який найбільше відповідає потребам пацієнтів і медичного персоналу.

Для пацієнтів

 1. Можливість запису онлайн. Цей функціонал дає змогу швидко та зручно записатися на консультацію, не витрачаючи час на телефонну комунікацію або особистий візит до клініки. Пацієнти можуть вибирати зручний для них час та лікаря, а також попередньо ознайомитися з вільними графіками прийому. Такий функціонал сприяє підвищенню задоволеності пацієнтів та ефективності роботи медичного персоналу. Окремо рекомендуємо продумати стимулювання запису до менш «популярних» лікарів, адже пацієнти схильні думати, що завантажений графік лікаря є показником якості. Щоб це зробити, пропонуйте додаткові знижки та пропозицій, стимулюйте розміщення відгуків і працюйте з рейтингом найменш популярних і/або нових спеціалістів.
 2. Покращена комунікація та координація. Доступ до електронних медичних записів, відеоконсультації, керування ліками, дистанційне спостереження та інші функції дають змогу підтримувати зв’язок «пацієнт-особистий лікар». Також застосунки здатні пришвидшити доступ до контактної інформації, яка треба, щоб здобути допомогу / записатися на консультацію за допомогою телефонного пристрою, планшету, ноутбука тощо.
 3. Поліпшення контролю приймання ліків. Після виходу з лікарні люди іноді нехтують своїми планами лікування з багатьох причин (напружений графік роботи, сімейні справи тощо), а додаткові розділи застосунку дають змогу дотримуватися своїх планів приймання ліків і вчасно поповнювати рецепти.
 4. Заохочення до здорового способу життя. Сучасне життя вимагає концентрації 24/7, що ускладнює підтримання здорового способу життя. А це найчастіше є життєво важливим критерієм профілактики та одужання, особливо для людей із наявними хронічними захворюваннями.
 5. Зменшення витрат. Програмні рішення допомагають пацієнтам знайти доступну медичну допомогу і зменшують кількість випадків самолікування.

Для медичних закладів і лікарів

 1. Економія часу та робочих ресурсів. У середньому телефонне спілкування для призначення зустрічі займає 8 хвилин. Ймовірно це буде і незручним для пацієнта, і мати негативний вплив на клініку. Хвилини швидко накопичуються, бо треба враховувати витрати часу на спілкування для перепланування та підтвердження. Онлайн-планування значно зменшує кількість аудіоконтактів, тим самим зберігаючи час для виконання працівниками медичного закладу завдань, які не можна автоматизувати.
 2. Отримання інформації про продуктивність. Крім спрощення процесу планування, застосунки надають медичним клінікам корисну інформацію щодо продуктивності. Персонал здатен легко побачити кількість неявок у порівнянні із завершеними візитами, а також переглянути повну історію записів кожного пацієнта. Маючи таку інформацію, медичні заклади можуть порівнювати свою продуктивність до та після впровадження програми для планування.
 3. Зменшення кількості неявок. Неявка клієнтів на консультацію, процедуру та ін. дуже часто різко знижує прибутки бренду. Запровадивши програму онлайн-планування з додатковим функціоналом нагадування про візит, медичні заклади можуть зменшити кількість випадків неявки на 6–7 %.
 4. Покращене залучення пацієнтів. Застосунок пропонує персоналізований і налаштований досвід, який дає змогу людям швидко змінювати час своїх візитів, увімкнути певні сповіщення та контролювати свої життєві показники. Коли клієнти відповідальніше ставляться до приймання своїх ліків і контролю за результатами аналізів, це підвищує шанси на успішний процес лікування, що позитивно впливає на репутацію лікарів і всього медичного бренду. Адже клієнт, який має позитивний досвід, повернеться сам і приведе іншого.
 5. Оптимізовані процеси оплати. Мобільні рішення перекладають відповідальність за процеси оплати з медичного персоналу на застосунки. Тепер клієнти можуть швидко оплачувати свої рахунки за обслуговування, використовуючи добре захищені платіжні шлюзи на свій вибір.
 6. Покращені сповіщення про рецепти та запис. Сповіщення допомагають пацієнтам керувати записами своїх візитів до медичного закладу, зменшуючи кількість випадків неявки, даючи змогу лікарям працювати ефективніше та зменшуючи навантаження працівників контакт-центру. Адже це усуває велику частину адміністративної роботи та заощаджує операційні витрати.
 7. Покращене керування інформацією. Організації охорони здоров’я обробляють величезну кількість інформації пацієнтів, яку потрібно захищати, належним чином зберігати та аналізувати. 

Ключові функції медичного застосунку для медичного бренду

Заздалегідь рекомендуємо спланувати необхідну екосистему мобільних пристроїв і визначити, чи буде застосунок використовуватися на смартфоні, планшеті, ноутбуці, ПК чи переносних пристроях. Наприклад, для швидкого доступу до інформації користувачі здебільшого віддають перевагу смартфонам, тоді як для глибшого дослідження вони, ймовірно, скористаються планшетом чи ноутбуком.

Kliuchovi funktsii medychnoho zastosunku dlia medychnoho brendu

Основні функції медичного застосунку, які має мати мінімально життєздатний продукт (MVP)

 • Вхід / Реєстрація. Застосунок має пропонувати просту та безпечну реєстрацію. Має бути можливість зареєструватися через електронну пошту, номера телефону, обліковий запис Google або організації.
 • Медкарта онлайн. Під час реєстрації створюється особистий кабінет, у якому зберігається вся інформація пацієнта: дані користувача, електронна медкарта, історія обстежень, результати аналізів, календар консультацій, графік щеплень, отримані призначення та рецепти, особисті нотатки та ін. Забезпечується повна конфіденційність. Інформація доступна тільки лікарю відповідно до плану лікування. Повний пакет медичних документів зберігається в одному місці. Водночас є можливим здобуття доступу до необхідної інформації  пацієнтом у будь-коли, для її надання за місцем вимоги або виведення на друк. Мобільний застосунок гарантує безпечне зберігання медичної інформації пацієнта та захист від несанкціонованого доступу сторонніх осіб.
 • Рахунок пацієнта. Потрібен портал облікових записів, на якому клієнти медичного закладу могли б керувати своєю інформацією, переглядати історію відвідувань і платежів, завантажувати документи, пов’язані зі здоров’ям, змінювати пароль за потреби та виходити.
 • Фільтри й функція пошуку. Ця функція дає змогу пацієнтам шукати лікаря всередині клініки. Бажано, щоб вони мали можливість сортувати лікарів за спеціалізацією та прийнятністю страхування.
 • Замовлення та керування зустрічами. Пацієнти мають мати можливість призначати зустрічі — й оскільки це основний варіант використання, процес має бути інтуїтивно зрозумілим і безперебійним. Краще, щоб це було швидше та простіше, ніж телефонувати. Пацієнти також мають мати можливість переносити або скасовувати свої зустрічі в застосунку.
 • Отримання сповіщень та нагадувань. Ця функція необхідна для зниження рівня неявок. Щоби пацієнт міг скористатися функціями перенесення та скасування, йому спочатку потрібно нагадати про майбутній візит.
 • Панель адміністратора. Ця функція дає змогу медичному закладу контролювати розклад і бронювання, переглядати аналітичні дані, публікувати звіти, затверджувати та керувати профілями лікарів тощо.

Після запуску MVP, збору відгуків і переходу до подальших кроків рекомендуємо розпочати інтеграцію складніших функцій, щоб запропонувати ще кращу взаємодію з користувачем і виділитися з-поміж конкурентів на ринку.

 • Мапа. Якщо медичний заклад є частиною мережі, ви можете включити мапу яка показує розташування доступних лікарів.
 • Профілі лікарів. Це дає змогу користувачам здобувати більше інформації про кожного лікаря, включно з його біографією, сертифікатами, мовами спілкування, місцями навчання і підвищення кваліфікації, віртуальною доступністю тощо.
 • Онлайн-рецепти. Ця функція дає змогу лікарям створювати віртуальні рецепти для пацієнтів, надсилати їх до обраної пацієнтом аптеки та зберігати рецепти в обліковому записі пацієнта для поповнення. В Україні з 1 січня 2023 року набрав чинності закон про регулювання продажу антибіотиків шляхом введення електронного рецепта.
 • Шлюз електронних платежів. Дає персоналу можливість створювати онлайн-рахунки, які пацієнти можуть оплачувати в застосунку за допомогою банківської картки.
 • Відгуки. Дозвольте своїм пацієнтам оцінювати призначення за певними критеріями (стиль спілкування, час очікування, досвід тощо) і залишати письмовий відгук.

Після того, як ви випустили програму онлайн-планування, зберіть відгуки користувачів, щоб визначити, чи варто вам додавати розширені функції. Наприклад, це може бути трекер ліків, бібліотека з порадами щодо здоров’я, калькулятор вартості послуг, синхронізація трекера здоров’я, чат та ін.

Проєктування інтерфейсу користувача важливий етап розроблення медичного застосунку, оскільки від нього залежить зручність та ефективність використання.

Першим кроком у проєктуванні інтерфейсу є створення універсального та інтуїтивно зрозумілого дизайну. Це означає, що навіть новий користувач має зрозуміти, як взаємодіяти із застосунком без додаткового навчання. Елементи керування, такі як кнопки, меню та поля вводу, мають бути розташовані логічно.

Рекомендуємо уникати перевантаження інтерфейсу надлишковими деталями та функціями. Бажано сконцентруватися на головних завданнях, які виконує застосунок, та надати їм пріоритет. Мінімалістичний дизайн полегшує навігацію та робить застосунок привабливішим для користувача.

Важливі інтерактивні елементи, які надають зворотний зв’язок користувачу. Наприклад, анімація підтвердження або скасування операцій додасть відчуття взаємодії. Деякі операції, такі як заповнення форми або запис, мають бути якомога простішими та легкими для виконання.

Інтерфейс має коректно відображатися на різних типах пристроїв, включно зі смартфонами, планшетами та комп’ютерами. Рекомендуємо використовувати адаптивний дизайн, який автоматично налаштовується до розмірів екрана.

Вибір кольорів та шрифтів важливий для створення атмосфери комфорту та довіри. Використання природних та нейтральних кольорів не буде відвертати уваги від основної інформації. Також треба розробляти кольоровий дизайн застосунку з огляду на кольори логотипа та офіційного сайту бренду.

Перед запуском застосунку важливо протестувати його інтерфейс на групі тестувальників, зібрати їхні враження та пропонування щодо поліпшення.

Cross-Selling через застосунки

Головна мета Cross-Selling — збільшити середній чек від кожного клієнта та покращити загальну дохідність. Важливо, щоби пропоновані додаткові послуги були логічним та цікавим доповненням до основного медичного обслуговування, щоб вони були спільно корисні для бренду та для пацієнтів.

Ефективне впровадження Cross-Selling допомагає не тільки покращити фінансові показники клініки, але й підвищити задоволеність та лояльність клієнтів, надаючи їм можливість здобувати багато корисних послуг в одному місці.

У контексті медичного застосунку це означає можливість пропонувати пацієнтам додаткові медичні консультації, діагностичні тести або ін. покращені плани обслуговування.

Переваги використання Cross-Selling в медичному застосунку

 • Збільшення прибутку. Cross-Selling дає змогу збільшити прибуток медичного бренду. Він є ефективним інструментом для росту доходу, оскільки дає змогу максимально використати можливості, які вже є в наявності й максимізувати дохід від кожного пацієнта.
 • Покращення якості обслуговування і лояльності пацієнтів. Якщо додаткові послуги виявляться корисними та покращують результати лікування, ймовірно це сприятиме збереженню клієнтів та їхній лояльності.
 • Оптимізація досвіду пацієнта. Покращення загального досвіду від візиту до медичного закладу через рекомендації супутніх послуг або продуктів, які можуть бути корисними для пацієнта в конкретній ситуації, допоможуть здобути повний спектр необхідної допомоги.

Загальні приклади додаткових послуг Cross-Selling, які можуть бути надані через застосунок:

 • Вакцинація та профілактичні щеплення. Під час запису на основний прийом, клієнту можна запропонувати вакцинацію проти грипу чи інших захворювань. Додатково є можливим запровадження функціонала автоматичної рекомендації на основі результатів аналізу.
 • Лабораторні дослідження та аналізи. Під час запису на консультацію, клієнту можна запропонувати пройти додаткові аналізи, які можуть бути корисні для чекапу загального стану здоров’я.
 • Фізіотерапевтичні процедури. Після запису на лікувальну процедуру, можна запропонувати клієнту пройти курс фізіотерапії для покращення реабілітації.
 • Психологічна допомога. Надання послуг психолога для пацієнтів, які потребують психотерапевтичної допомоги.
 • Лікування та процедури післяопераційного відновлення. Після проходження оперативного втручання, клієнту можна запропонувати послуги фізіотерапії для швидкого відновлення.
 • Супутні послуги. Під час оформлення запису, можна запропонувати додаткові послуги, які можуть бути корисними в конкретній ситуації (наприклад, медична консультація онлайн).

Важливо, щоби пропонування були зрозумілі та відповідали потребам пацієнтів. Не потрібно перевантажувати застосунок багатьма пропонуваннями, адже є ймовірність, що це спричинить втому користувачів.

Розміщення модулів Cross-Selling в застосунку для медичної установи важливо вибирати так, щоб вони були природними, не заважали користувачам і водночас пропонували значущі та корисні додаткові послуги. Загалом використання Cross-Selling в медичному застосунку є потужним інструментом для поліпшення якості надання медичних послуг та розвитку медичного закладу.

Підтримка та оновлення

Постійні оновлення є важливим складником процесу вдосконалення функціонала та забезпечення безпеки застосунку. Вони спрямовані на виправлення помилок, усунення потенційних загроз та додавання нового функціоналу, що робить застосунок ефективнішим та надійнішим. Регулярні оновлення дають змогу робити продукт відповідним до сучасних стандартів та вимог, що є важливим для забезпечення найвищого рівня якості та задоволення користувачів.

Важливим етапом у розробленні медичного застосунку є обслуговування користувачів та надання їм технічної підтримки. Це означає ефективну комунікацію з користувачами для розв’язання їхніх запитань та проблем. Кожен запит має бути фіксованим та вирішуватися у встановлені терміни. Команда технічної підтримки мусить бути готовою надавати консультації та розв’язувати проблеми. Крім того, важливо виявляти та усувати технічні проблеми в співпраці з розробниками. 

Збір відгуків користувачів є не менш важливою частиною процесу. Врахування їхньої думки допомагає виявити слабкі місця та покращити їх у подальших версіях застосунку. Крім цього, аналіз запитань користувачів дає змогу виявити патерни та уникнути аналогічних проблем у майбутньому. Інструкції щодо самостійного розв’язання проблем можуть бути надані користувачам для полегшення процесу. Усе це сприяє позитивному досвіду клієнтів та покращує якість медичного застосунку.

Висновки

Цифрова трансформація у сфері охорони здоров’я змінює спосіб, яким пацієнти та медичні установи взаємодіють між собою. Використання застосунків виявляється ключовим елементом цієї трансформації, прискорюючи доступ пацієнтів до послуг і оптимізуючи роботу медичних закладів.

Застосунки в медичній галузі сприяють покращенню доступності медичних послуг через можливість онлайн-запису, консультації за допомогою відеозв’язку, а також швидкому отриманню медичної інформації та результатів обстежень. Це зручно і сприяє підвищенню задоволеності та лояльності клієнтів до медичних закладів.

З іншого боку — цифрові застосунки впроваджують ефективність у роботі медичних працівників, дають змогу швидше обробляти інформацію, спрощувати адміністративні процеси та забезпечувати кращу координацію між членами медичного персоналу. Це сприяє підвищенню продуктивності та якості надання медичних послуг.

Загалом  використання застосунків у медичній сфері є не тільки трендом, але й необхідним елементом цифрової трансформації. Впровадження цих технологій сприяє покращенню доступності, зручності та ефективності медичної допомоги, створює платформу для надання якісної та збалансованої медичної допомоги для всіх.

Коментарі (1)

The maximum upload file size: 1 ГБ. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

 1. Дуже крута та актуальна тема, про яку хотілося б читати частіше. Дякую за цікаву та пізнавальну статтю! Це прям #найнайначасі!

Підпишіться на нашу розсилку

  Отримайте свіжі статті про продуктивність, дизайн, технології та управління командою